inspiracja. animacja. edukacja.
Strona startowa arrow Inne sporty
Inne sporty
O slackline w "poczekalnia.info"
Autor: Łukasz Janczy   

Slackline to młoda, prężnie rozwijającą się dyscyplina sportu, sięgająca swoimi korzeniami do tradycji starożytnych linoskoczków. Od cyrkowej sztuki chodzenia po linie różni się zastosowaniem nylonowej, rozciągliwej taśmy, dającej nowe możliwości dzięki swojej dynamice. Większość ludzi nie wyobraża sobie, w jaki sposób można utrzymać się na tak cienkiej (2,5 cm) taśmie, w dodatku wychylającej się cały czas na wszystkie strony, podskakującej w górę i dół i starającej się za wszelką cenę uciec spod nóg. Kojarzą slackerów z linoskoczkami cyrkowymi ćwiczącymi na świeżym powietrzu. A prawda jest taka, że wystarczy kilkadziesiąt minut treningu, kilka porad doświadczonych kolegów, chwila skupienia i koncentracji i każdy może postawić pierwsze kroki na taśmie – do czego bardzo zachęcam. Slacklinerzy mówią, że ten sport wciąga jak narkotyk. Taśma wymaga maksymalnego wyciszenia i skupienia. Tutaj, podobnie jak przy pływaniu, pracują i rozwijają się wszystkie mięśnie, poprawia się refleks i koncentracja. Jest to piękny sport dla wszystkich, bez względu na wiek.

Czytaj całość
 
Chodzenie po linie - Slackline. Historia i jego odmiany
Autor: Wikipedia   

Slackline (ang. slackline - luźna linia) - dyscyplina sportowa polegający na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-3,0 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami (drzewami, skalnymi turniami) na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów.

Slackline narodził się w Kalifornii w dolinie Yosemite na początku lat 80. XX wieku. Za jego twórców uważa się Adama Grosowskyiego i Jeffa Ellingtona. Wszystko zaczęło się od chodzenia po łańcuchach okalających parking. Następnie próbowano chodzić po linach wspinaczkowych które w końcu zastąpiono taśmą. Niebawem slackline zyskał coraz więcej miłośników, pojawiły się też pierwsze highliney.

Czytaj całość