inspiracja. animacja. edukacja.
Strona startowa arrow Szkoła cyrkowa
Szkoła cyrkowa
Biografie cyrkowe - Kańkowscy vel Cancowsci's
Historia polskiej szkoły cyrkowej wczoraj i dziś
Redaktor: Cyrk Animé   

Jakub Kańkowski - urodził się w Broku w 1880r. Na początku XX wieku tworzył wraz z żoną Janiną, znany w Europie duet artystów cyrkowych. Specjalnością Kańkowskich vel Cancowsci’s była żonglerka salonowa (ang. gentelman juggling), a później także tresura psów.

Czytaj całość
 
Biografie cyrkowe - Barbara i Stanisław Kozikowie
Historia polskiej szkoły cyrkowej wczoraj i dziś
Autor: Anna Krzykawska   

 

 Państwo Barbara i Stanisław Kozikowie są absolwentami Szkoły Cyrkowej w Julinku. Pan Stanisław wcześniej ukończył nowotarskie Technikum Weterynaryjne. Po maturze kolega pokazał mu informator zawierający dane o szkołach policealnych i żartując wskazał właśnie szkołę w Julinku mówiąc, że jest to szkoła dla niego. Pan Stanisław stwierdził, że pójdzie do niej, jeśli będzie mógł też wybrać szkołę koledze. Tym sposobem wylądował w szkole w Julinku, a jego kolega w studium marksizmu i leninizmu w Bielsku- Białej. Nawet podania do szkół napisali za siebie.

Czytaj całość
 
Szkoła na szczudłach - Szkoła Sztuki Cyrkowej
Historia polskiej szkoły cyrkowej wczoraj i dziś
Autor: Albert Zawada   

Sztuka cyrkowa jest u nas niedoceniana, taki fach to niepewny los - mówi Jerzy Kasprzykowski, dyrektor jedynej szkoły cyrkowej, znany z popisowego numeru na wrotkach w duecie z żoną... więcej

 

 
Szkoła na szczudłach. Zobacz jak ćwiczą młodzi cyrkowcy z Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej.
Autor: Albert Zawada, Gazeta Wyborcza.

 
Materiał filmowy - Projekt "Znikający Cyrk" - Rafał Milach
Projekt 'Znikający Cyrk' Rafała Milacha
Autor: Rafał Milach   

Rafał Milach, Polska, Anzenberger Agency. Sztuka i rozrywka, I nagroda w kategorii reportażu W czasach komunizmu jedną z najpopularniejszych form rozrywki w Polsce był cyrk, a cyrkowcy cieszyli się wielką popularnością. Artyści z Polski, którzy pracowali w największych i najbardziej prestiżowych zespołach całego świata, wywodzili się ze szkoły cyrkowej w Julinku w województwie mazowieckim, uznawanej za jedną z najlepszych w całej Europie Wschodniej. W latach 90. Julinek zaczął jednak podupadać i w końcu, z powodu trudności finansowych, to centrum sztuki cyrkowej zatrudniające w czasach świetności 1500 artystów i członków ekipy technicznej zostało zamknięte.


Projekt "Znikający Cyrk", autor: Rafał Milach - www.rafalmilach.com

 

 
Krótka etiuda o ostatniej w Polsce namiastce szkoły cyrkowej
Historia polskiej szkoły cyrkowej wczoraj i dziś
Autor: Janusz Gawryluk   

Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Warszawie...