inspiracja. animacja. edukacja.
Strona startowa arrow Inne sporty arrow Chodzenie po linie - Slackline. Historia i jego odmiany
Chodzenie po linie - Slackline. Historia i jego odmiany Utwórz PDF Drukuj

Slackline (ang. slackline - luźna linia) - dyscyplina sportowa polegający na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-3,0 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami (drzewami, skalnymi turniami) na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów.

Slackline narodził się w Kalifornii w dolinie Yosemite na początku lat 80. XX wieku. Za jego twórców uważa się Adama Grosowskyiego i Jeffa Ellingtona. Wszystko zaczęło się od chodzenia po łańcuchach okalających parking. Następnie próbowano chodzić po linach wspinaczkowych które w końcu zastąpiono taśmą. Niebawem slackline zyskał coraz więcej miłośników, pojawiły się też pierwsze highliney.


Trudno powiedzieć kiedy slackline trafił do Polski, natomiast przełomowy okazał się rok 2006, kiedy rozegrano pierwsze w Polsce zawody "Slackline Master 2006", powstała strona slackline.com.pl oraz forum slackline.fora.pl. Rok później w warszawskim "Blue City" odbyły się kolejne zawody "Slackline Polish Open 2007". 14 lipca 2007 roku Jan Gałek jako pierwszy Polak pokonał najsłynniejszy highline świata L.A.S w Yosemite. W Polsce często slackline określa się jako chodzenie po linie, co zapewne wynika z tłumaczenia "line" jako lina. Jednakże taśma, w odróżnieniu od lin używanych przez linoskoczków, nawet po mocnym naciągnięciu, charakteryzuje się dużą rozciągliwością powodującą pionowe i poziome "drgania" podczas chodzenia. Pozwala to na wykonywanie wielu efektownych trików. Wymusza też nieco inny sposób utrzymywania równowagi. Doświadczeni "slackerzy" pozwalają aby stopy swobodnie wychylały się wraz z taśmą na boki kontrolując równowagę górna częścią ciała, co widać na przykładzie triku "surf". Trik ten polega na mocnym wychylaniu taśmy nogami w poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu tułowia "nieruchomo".

Odmiany

Trickline to taśmy długości kilku do kilkunastu metrów, zawieszone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wykonuje się na nich różnorodne tricki - od prostych obrotów po podwójne salta. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu, nie wymaga dużych przestrzeni, mnogości sprzętu do naciągania, jest efektowny i bardzo "towarzyski".

Longline to taśmy długości kilkudziesięciu, a nawet powyżej 150 metrów. Zawieszane są z reguły na wysokości powyżej metra, a służą do pokonywania jak największych odległości. Obecny rekord świata Damiana Cookseya wynosi ponad 154 metry.

Highline to taśmy rozwieszane na dużych wysokościach od kilku do kilkuset metrów. Uprawianie highliningu wymaga umiejętności alpinistycznych. Highlinerzy używają do asekuracji uprzęży z lonżą wpiętej za pomocą karabinków do taśmy po której idą. Pojawiły się też pierwsze przejścia highlineów bez asekuracji między innymi w wykonaniu Deana Pottera.